Terapie Mgr. Michaela Pilsová

O psychoterapii zaměřené na člověka

Autorem Psychoterapie zaměřené na člověka (PCA) je Carl Rogers.


Carl Rogers věřil, že každý člověk i každá živá bytost na zemi, vlastní schopnost sám se rozvíjet. Tato schopnost není jen psychická, je to biologický základ všech organismů a řídí každé chování člověka.
Každý člověk tedy disponuje ve svém nitru podmínkami pro sebeporozumnění, i proměny sám sebe a svých základních postojů. Terapeutovým úkolem je splnit tři základní podmínky, aby podpořil rozvoj klientovi osobnosti (tyto podmínky lze uplatnit ve všech vztazích – rodič-dítě, partneři, vedoucí a podřízení). První z podmínek je opravdovost terapeuta. Terapeut by měl být sám sebou a nenasazovat žádnou profesionální masku. Terapeut přistupuje ke klientovi otevřeně, je autentický v tom, co při sezení s klientem prožívá.
Druhou podmínkou je bezpodmínečné pozitivní přijetí klienta. Přijetí jako takové není jen naučeným postojem, ale jde ruku v ruce s první podmínkou, autentičností klienta. Terapeut přijme klienta s jeho prožíváním i se všemi aktuálními pocity a nehodnotí je.
Poslední, ale neméně důležitou, podmínkou terapeutického vztahu je empatické porozunění. Terapeut se snaží pochopit, co klient prožívá, vžít se do jeho situace a své pocity mu sděluje, čímž otevírá klientovi možnost rozšířit vnímání svých pocitů a někdy i pohled do podvědomí.
Lidé, kteří dostávají tyto tři podmínky, začínají mít větší zájem o své „self“ – česky já. Jakmile se člověk ponoří do vlastních prožitků, začne jednat více v souladu sám se sebou. A v tom je kouzlo přístupu zaměřeného na člověka. (C. R. Rogers, Způsob bytí, Portál, s.r.o., Praha 1998).

Tento psychoterapeutický přístup je vhodný pro střednědobé a dlouhodobé terapie. Obvykle po začátku řešení problému může dojít na pár týdnů zhoršení psychické pohody, kdy se člověku zdá, že je vše špatně. Může za to ponoření se do vlastních problémů a uvědomění si nesouladu mezi prožíváním a současnou situací. Pokud ale člověk v terapii vytrvá, nemůže to být jinak, než že se postupem času prostřednictvím vnímání svých pocitů dostane do shody mezi prožívám a svým self.